Star Shirt

I’m wearing: Newlook blazer (old) • Romwe shirt/gömlek • Addax jeans  • Romwe necklace/kolye  • Zaful bag/çanta  • Windsor boots/botlar

I have two sections in my closet: one for sweaters and one for button up shirts, obviously sweaters are for winter and the other side is for spring/summer. Okay sometimes I have to wear tshirts too. I guess the real reason why I’m obsessed with loose sweaters and shirts is that also I’m obsessed with mom fit jeans. Any loose top looks amazing as tuked in straight leg high waisted jeans. On the other hand it’s hard to find a good structured tee that will create the same figure I’m talking about. Also I just love the ultimate difference between a white button up and a black one. While a white button up creates a more masculine and classic vibe the black button up has a more casual feeling. Just imagine this outfit with a white shirt, that would be much more classic/office look which I prefer in some cases but today I’m all about that fun but classic look. I wanted to break the workwear effect by wearing my mom jeans which is also a total case by itself, it’s my favorite style of jeans if you can not tell.

What you can’t see in the photos is the rest of the shirt. It’s an oversized button up that you can rock with a pair of skinny jeans -obviously without tuking it in- Not that I’m trying to hide it but actually I’ve benefited it’s being oversized since it looks way way more better when you tuck it in a high waisted bottom.

Last but not least let me talk about my necklace(s). I’m talking singular since it’s actually one single necklace contains three layers which is the BOMB! The truth is I keep forgetting -an loosing- my jewelry. And I have all the excuses, believe me. I wear high neck and long sleeve sweaters in winter so I can not wear anything on my neck and wrist and when it’s summer it’s too hot to wear them. However the rare moment that I’m wearing them I love how they look in the photos. Note to self: wear your damn jeweleries!

Gardırobum iki bölüme ayrılmış halde: kazaklar ve gömlekler. Anlaşıldığı üzre bir taraf kış bir taraf bahar/yaz aylarına ait (Yazın bazen tişört giymek zorunda kalsam da). Sanırım dökümlü kazaklar ve gömleklere takıntılı olmamın sebebi aynı zamanda mom fit kotlara da takıntılı oluşum. Çünkü herhangi bir dökümlü üst yüksek belli, boru paçalı bir pantolonun içine sokulmuş şekilde harika görünüyor. Bu bahsettiğim silueti tişörtlerle yakalamak oldukça zor, çünkü genelde gömlekler ve kazaklar gibi net bir kalıba sahip olmadıkları için askıda başka üstte başka duruyorlar. Ayrıca aynı kalıptaki beyaz ve siyah gömlek arasındaki müthiş farka da bayılıyorum. Beyaz olan çok daha klasik ve maskülen bir havaya sahipken siyah çok daha spor bir etki yaratıyor. Bugün üstümdeki kombini beyaz bir gömlekle hayal edin, çok daha klasik, ofisten fırlamış bir kombin haline geliyor. İşte o “business” halini yıkmak için kombine mom jean pantolonumu katmasam olmazdı (favorite kot pantolon stilim).

Fotoğraflarda göremediğiniz şey, gömleğin geri kalanı. Aslında arkası önünden uzun ve oldukça bol bir gömlek. Yani pantolonun içine hapsetmeden skinny bir kotla çok tatlı olabilecek bir gömlek. Kendisini saklamaya çalıştığımdan değil, böyle oversized gömlekler (daha sar olanlara ziyade) yüksek belli pantolonların içinde çok çok daha iyi görünüyor.


Leave a Reply