Belted

I’m wearing: Shein tweed jacket/ceket • Romwe sweater/kazak Asos belt/kemer Shein jeans • Jollychic bag/çanta Zaful earings/küpeMango boots/bot

I literally hate the transitional seasons! I’m aware of that I shouldn’t buy anything belongs to winter anymore but I can’t help myself and also I can’t find anything in my taste for spring (or for the awkward weather between winter and spring). So the thing is whenever I look for a nice shirt for spring I find myself scrolling through sweaters. However as a reward of this I found the sweater I was looking for all winter, finally, and it’s just under $15! I was looking for a grey one insistently but since I got this in my hands I wish there were more color choices, I’d purchase all of them, like literally.

Not just the sweater but I love every single piece I’m wearing today. And if you follow my blog for a while than you already know that I’m always trying to find the pieces I can wear for a long time in many different styles. This tweed jacket is definitely one of my best purchases since I’m able to style it in so many ways, you can see my others look with it here, here and here, todays look is my favorite one with this jacket so far. I loved the idea of wearing a belt on a loose jacket/coat so I’ll definetely try to create variations of it in the near future.

Also I don’t need to mention my lovely little bag one more time, as I’ve talked about it a little too much on my previous two posts. Use “MELIKECIM” at checkout to get 10% off on Jollychic.com!


Mevsimlar arası geçiş dönemlerinden nefret ediyorum! Artık daha fazla kışa ait parçalar almamam gerektiğinin farkındayım ama kendime engel olamıyorum! Diğer bir yandan henüz bahar için bana hitap eden parçalar bulamıyorum. Ama ne zaman bahar için alışveriş yapma niyetiyle bluzlere bakmaya başlasam kendimi kazaklar arasında çılgınca dolaşırken buluyorum. Ama neyse ki bu -gereksiz- arayışlarım sonucunda o tüm kış boyunca isteyip de bulamadığım kazağı buldum, hem de 15 doların altında! Ben hep gri versiyonunu hayal etmiş olsam da, bu kazak elime geçtiğinde keşke daha fazla renk seçeneği olsaydı da hepsini tek tek alsaydım diye düşünmedim değil. (İyi ki pek de renk seçeneği yokmuş, 15 dolar diye diye kart limitlerini zorlayabilirdim.)

Bugün yalnızca kazaktan değil aslında üstümdeki tüm parçalardan bahsedesim var çünkü hepsi çok sevdiğim ve en keyifli tarafı, gardırobumda uzun süredir olan parçalar. Eğer blogumu bir süredir takip ediyorsanız, uzun zaman giyebileceğim, daha çok yatırımlık parçalar almayı çok seviyorum. Bu tüvit ceket de dolabımdaki en mantıklı siparişlerden biri çünkü tam da istediğim gibi farklı farklı kombinlerde kullandığım bir parça (başka nasıl kombinlediğimi burada, burada ve burada görebilirsiniz, ama bugünkü kombin kesinlikle favorim).

Bu arada, çantamla ilgili bi posta daha konuşmak istemiyorum, bir önceki iki yazımda zaten bolca bahsetmiştim. Jollychic.com‘da “MELIKECIM” kodunu kullanarak %10 indirimden yararlanmayı da unutmayın!

 

 


Leave a Reply