Camo Jacket

I’m wearing: Romwe jacket/ceket Addax turtleneck/balıkçı yaka HM jeans  • Dresslily crossbody/çanta  • Zerouv glasses/gözlük  • Romwe sneakers/spor ayakkabı

I could name this post as “Camo jacket and dust pink turtleneck and mini retro crossbody and vintage glasses and fishtnet with sneakers” since I’m loving every single piece on me today, but that title would be too long. So I came up with just the camo jacket since it’s the largest piece of the look (so brilliant, right!) Even though I couldn’t camouflage in front of a light colored wall I love the shades of this jacket so much, it’s a perfect almost neutral jacket since the hue of the green is not too bright (which I hate when it’s too bright). Camo print is a complicated pattern by itself so to support its being complicated I wore my brand new cutest little crossbody. Even though it has a very minimalistic design I loved the color game on it, I’m so sure it will look amazing with white tops and jackets. On the other hand I love -especially white- sneakers with fishnet socks and probably I’ll rock this combo over the spring even summer?!


Aslında bu yazının başlığını yalnızca kamuflaj ceket yerine, “Kamuflaj ceket, toz pembe balıkçı yaka, minik, retro çanta, vintage gözlükler ve spor ayakkabı+file çorap” yapabilirdim, çünkü üstümdeki her bir parçayı çok seviyorum, ama bu çok uzun olurdu. Ben de yalnızca ceketi seçtim, çünkü üstümdeki en büyük parça bu (çok akıllıca!). Her ne kadar açık renkli bir duvarın önünde kamufle olamasam da, kamuflaj desen fikrini ve özellikle de bu ceketti yeşillerini tonunu çok sevdim; canlı renklerdeki yeşil tonlarını kamuflaj desende hiç sevmiyorum; zaten kendi başına karışık bir desen, renkler de buradayız diye bağırınca iyice ortalığı karıştırmış oluyor. Diğer bir yandan son zamanlarda file çorap ve -özellikle beyaz- spor ayakkabı ikilisini çok seviyorum, büyük ihtimalle bahar boyunca bol bol kombinlerimde kullanacağım. Hatta, yazın da giyilebilir değil mi?!

 


Leave a Reply