Teddy Bear

I’m wearing: Romwe teddy bear coat/kaban (or similar HERE and HERE) • Romwe mom jeans • Lightinthebox beanie/bere Zara boots/bot

I was looking for that amazing teddy bear coat for a while, I think it’s the prettiest trend of the season. Even though it looks a bathrobe when at first sight it’s perfect with basics and a chunky beanie. So I wanted to go for a basic black turtleneck (and yes I’m wearing it obsessively for a while if you couldn’t tell) and a vintage fit mom jeans to spice up the look I prefered white boots but I believe a pair of sneakers would also look great with this look. And I put my favorite beanie on; it’s the perfect grey shade and has a great pop of red!


Ayıcık kadar yumuşak kabanlar ne zamandır radarımdaydı; bence kış sezonunun en tatlı trendi. Her ne kadar ilk bakışta bornozu andırsa da basic parçalarla ve kalın örgülü bir bereyle mükemmel görünüyor. Bu yüzden basic bir siyah balıkçı yaka ve vintage görünümlü bir mom jean ile kombinlemeyi tercih ettim (ki bu balıkçı yakayı kışın ilk gününden beri takıntılı bir şekilde giyiyorum) tamamlamak için beyaz botlar terih ettim ama bence bir çift spor ayakkabıyla da kombinlebilir, bir dahakine tercihim büyük ihtimalle beyaz ya da siyah spor ayakkabılar olacak. Ve görüntüyü tamamlamak için favori beremi taktım; hem gri tonu mükemmel hem de kalın örgüsüyle oturuşu harika!

 


1 Comment

  1. Kathrine says: Reply

    In LOVE with this coat!

Leave a Reply