The Double Sided Coat Part I

I’m wearing: Romwe coat/kaban • Shein sweater/kazak • Wearme Pro sunglasses/güneş gözlüğü ASOS pu leather pants/suni deri pantolon

One of the most important qualities of a closet sustainability. By saying that I mean having multipable pieces to wear over and over again with each other and in different forms. I’m not brave to create a capsule closet but I love having nice basics. And the coat that I’m wearing today is definitely one of them. It’s a double sided one; one side is a nice white fur and the other side is a gorgeous army green grunge parka. The fur side is more feminine so I wanted to wear it with a nice knit and pointed suede boots.


Bir gardıropta olması gereken en önemli özelliklerden biri hiç kuşkusuz sürdürebilir olması. Birbiriyle kombinlenebilir, yeniden ve yeniden farklı formlarda giyilebilen parçalar hem kurtarıcı hem de ne giysem derdine kökten bir çözüm getiriyor. Bunun bir ileri noktası kapsül gardırop; ama tabi ki kapsül gardırop oluşturabilecek kadar cesur değilim. Bugünkü kaban hem yıldız bir parça hem de iki taraflı giyilme özelliğiyle muhteşem bir parça. Kürklü tarafı daha feminenken yeşil tarafı grunge bir parka havasında; hem de soğukla çok iyi savaşıyor!

 


Leave a Reply