The Unusual

I’m wearing: Shein jacket/ceket Shein shirt/gömlek • Romwe mom jeans •Pull & Bear bag/çanta • Wearme Pro glasses/gözlük • Romwe boots/bot

I guess I’d talked about it many many times but let’s do this one more time. I have a weakness about basics, they’re my absolute closet essentials. And of course a white button up shirt is one of the classic basics just like a basic tee. However the one I’m wearing today is an unusual one. It’s an off-te-shoulder button up and the best part of it is that it allows you to wear it few different ways. I prefer the envelop style but also it can be worn as an usual button up and also it is a cropped one. And for the rest of the look I went for a masculine-classic look and added a little casual vibe with my be loved mom jeans.


Sanırım bunu çok kez dile getirdim ama bir kez daha bahsetmekten zarar gelmez. Gardırobumdaki en vazgeçemeyeceğim parçalar basic üstler ve kot pantolonlar. Ve tabi ki bunlardan biri de beyaz gömlek; kumaş, düğme detayları, kol ve yaka detayları derken klasik beyaz tişörtün biraz daha gösterişli bir hali de diyebiliriz. Beyaz bir gömlek klasik giyimin zaten vazgeçilmezi, soğuk günlerde kazak ve sweatshirt içlerine giymek için de ideal ama benim bugünkü tercihim biraz daha alışılagelmişin dışında. Uzun kollu, düşük omuzlu bir gömlek; baharda şortlarla giyebilecek, kışın da üstünde kalın bir ceket ya da kabanla iş giyimine kolaylıkla uyarlanabilecek bir parça.

 


1 Comment

  1. linda says: Reply

    I love the look

Leave a Reply