Same But Different

I’m wearing: Romwe coat/kaban  • Romwe glasses/gözlük • Mango turtleneck/balıkçı yaka • Romwe jeans • Shein bag/çanta • Romwe boots/bot

It’s that time of the year again when I don’t want to accept that winter is coming to an end. I love wearing layers, structured jackets, extra long coats and of course turtlenecks and high necks. Even though I don’t like rough winter weather I have the most fun from winter closet since I find summer closet absolutely boring. So now I ‘m trying my best to take advantage of last days of “real” winter to layer and wear my coziest clothes as much as possible. And today I went for my ultimate winter closets but with a twist. I’m loving embroidered jeans lately (probably it’ll be one of my favorite trends in summer) and I believe the best way to style them is to wear it with basics from head to toe.


Benim için yine yılın o zamanı geldi: kışın yavaş yavaş sonuna gelişimizi kabullenemeyiş zamanlarım. Kat kat giyinmeleri, keskin hatlı ceketleri, maksi boy kabanları ve tabi ki balıkçı yakaları giymeyi çok seviyorum. Her ne kadar kışın sert ve soğuk havasını sevmesem de en sevdiğim parçalar kış gardırobumdakiler; diğer bir yandan da yaz gardırobunu inanılmaz sıkıcı buluyorum. Ben de “gerçek” kışın son günlerini değerlendirmek adına içimde kalan bütün katları, kabanları, kazakları giymeye karar vermiş durumdayım; önümüzdkei günlerde beni battaniyeler içinde bile görebilirsiniz! Bugün de aslında işlemeli kot pantolonum hariç benim için kış klasiklerini kombinledim.  İşlemli kotlar sanırım yaz aylarında en çok tercih ettiğim trenlerden biri olacak ve bence onu en iyi kombinlemenin yolu baştan aşağı basic parçalar kullanmak.

 

 


Leave a Reply